Kyrene Akimel A-al Middle School

Kyrene Akimel A-al Middle School

(480) 541-5800
(480) 541-5810 fax
(480) 541-5801 attendance

Akimel A-al Middle School Classroom Directory

  
 TEAM 6A Subject Room (480) 541-
 Meredith SmithLanguage Arts A1 5901
 Tesha Anderson
Math
 A2
 5902
 Beth Snyder
Science  A3  5903
 John McGuire         Social Studies   A12 5912
 TEAM 6B   
 Alyssa Johnson Science A85908
 David Kochan Math  A115911
 Deborah Lunn Lang ArtsA7 5907 
 Bill Robinson Social Studies A6 5906
    
 TEAM 6C      
 Elisabeth Gilmore Math/Soc Stu  A17  5917
 Rhonda Brewer Lang Arts/Soc Stu A13  5913 
 Sujata Ryan Science/Soc Stu A16 5916
    
 TEAM 7A   
 Lindsay Rij Language Arts B4  5924 
 Gary Wallin Social Studies B7  5927 
 Nicole Monaco MathB35923
 Karra Hathaway Science B8 5928 
    
 TEAM 7B   
 Thomas Washington Language Arts B16  5936 
 Dondi Caswell Math B12  5932 
 Ben Kahn Science B11  5931 
 Andrew Williams Social Studies B15  5935
    
 TEAM 7C   
 Brandi Mikesell Language Arts   B13  5933 
 Karen Mion Social StudiesC6 5946 
 Jason Todd Math  B145934
 Robert Martz  ScienceC5 5945 
    
 TEAM 8A   
 David Mittel Language Arts C7 5947
 Allison Woulf Social StudiesC4 5943 
 Kathy Clark-Couey ScienceC85948
    
 TEAM 8B   
 Irish Lee Language Arts C17 5957 
 Elyse May Science  C16 5956
 Alex Vasquez Social Studies C14 5954 
    
 TEAM 8C   
 Stephanie Spears Language Arts C13 5953
 Stefanie Kelly Social StudiesC12 5952 
 Jake Brown Science C11 5951
    
 TEAM 8M   
 Hannah Ross  Math  C18 5958 
 Brian Schanerman  Math      C35943 
 Dean Kaprolet  Math    C2 5942 
    
 
Resource    Grade(s)  Room  (480) 541-
Rosanne Laibe  6th Grade A9  5909
Emily Friedle 7th Grade   B10  5930
Raymond Chung 8th Grade   C10  5950
Colleen Rohan 7/8th Grade   B17  5937
Lorraine Schoen   Ext Resource-DDD9 5969
Helen TinsmanSpeech  PathologistL1  5981 
Deb DorlandSpeech TechL1 5981
Maryann GuntherInstructional Asst/SPED D9 5969
Lisa Roeder-BisettiInstructional Asst/SPED D9  5969
Ana Ingersoll Instructional Assistant  
Tammy VarnerInstructional Assistant  
Elvira DiazSenior Instructional Asst.  
 
EXPLORATORY CLASSES  Subject  Room  (480) 541-
Steve Reed   EngineeringD6 5966
Albert Lee Chorus D2  5962
Victoria JumpeDrama B5&6  5925
Mike Krill Band A3  5963
Diane Grieser Orchestra D8  5968
Jodie McCleveyCulinary ArtsB5 5964
Dan JoynerArtD5 5965
Kathryn RileyComputer MediaD7 5967
Blair RussellSpanishB2 5922
Silvia HickeySpanishB1  5921 
Chris HansonPhysical Education   Gym 5869
Monika KennedyPhysical Education  Gym 5868
Susan KastelicPhysical Education  Gym 5868
    
 Media Center    Room  480-541-
 Dixie Prosser  Library Assistant  Library  5828

  
CLOSE